2017-es köteteink
Szabó Zoltán Attila: Gershwin szerelmei - Szép napot!
A művészet: játék, létjáték. Az író, költő szójátékos, szemlél, megvilágít, kifejez. Azonban tevékenysége csak akkor sikeres, ha jó stratéga, aki sosem téveszt, minden pillanata telitalálat. Ahhoz, hogy az általa kigondolt művészi megjelenítés sikerüljön, a legsűrűbb...
Kilián László: A fa mítosza
Írtam és írtam. Tizenkétszer. Azon belül kilencvenegy porcióban. Mentségemre szolgál, hogy ezt az olvasóért tettem. Érted, kedves „nyájas olvasó”: arra szándékozik rávenni e könyv – magadért találd meg a szöveg megfejtéseit; ápold vele önbecsülésed; a benne megmutatott...
Szerencsefia
A kortárs számi előadó-művészetnek példamutató a helyi vitalitása és egyetemes jelenléte. Az évszázados elnyomás, az északi időjárási szélsőségek által uralt élettér, klímaváltozás vagy az egyre szaporodó ércbányák okozta természeti szennyezettség káros hatásai...
Verrasztó Gábor: Az ajtó mögött
Voltunk ma a Júlia utcában. És a Katalin utcában. Igaz, ma már nem ez a neve, de jobb is így. Elvileg, és óráink szerint két óra hosszat voltunk ott. Nekem öt percnek tűnt. Borzongtam végig.
Latzkó Andor: Emberek a háborúban
Épp lenyugodott a nap, fél tányérja izzó vörös szemként figyelt a horizont mögül. A vakító háttér előtt, ahogy szúnyogok a fény körül, pöttöm fekete árnyak táncoltak… Indiánusok, akik tomahawkot lengetnek?
Kelemen Lajos: Gyeptéglák a füveskönyvemből
A Gyeptéglák a füveskönyvemből szerzője több kötetnyi esszét publikált, ezek elsősorban filozofikus megközelítésű prózák, a szerzőre olyannyira jellemző egyéni, senki máséval össze nem téveszthető hangnemben megírva.
Verrasztó Gábor: Hálószoba a télikertben
Verrasztó Gábor könyve meglepően különleges, nagyszerű olvasmány. Kor- és kultúrtörténet, történelem, építőművészet és ismert, kivételes képességű hírességek, művészek életvitelének a bemutatása. Írásával egy építészeti és művészeti utazáson vehettem részt könyvének...
Kapitány Gábor: Burokversek
A Burokversek kötetcím arra utal, ahogy a nyelvben egymás burkában rejlenek s bomlanak ki a képzetek és gondolatok. A kötet végén tett „utazás” során külön ciklus idézi meg a klasszikus Mediterráneum (Hellász, Itália, Egyiptom) szellemét.
Ognjen Spahić: Boldogság tengere
Miközben Podgorica fuldoklik a hőségben, Miomir Krstov Živković magába szívja a lepusztult temető hideg közömbösségét, amit beszitál a fenyők felől, a Goricáról érkező friss levegő.
Konczek József: A kőasszony
Tudtam azt is, hogy a lányok ott az intézetben, dugdosva olvasták a Lolitát, a regényt, amelyikben egy író elmeséli, hogyan lett szerelmes egy kamaszlányba.
Csokifalók
A cseh drámairodalom leglényegesebb jelenségének azt tarthatjuk, hogy lassacskán lerázza magáról a „tiszta” irodalom béklyóit. A legsikeresebb kortárs színházi szövegek ugyanis gyakran színre állításukkal, vagy legalábbis az őket létrehozó konkrét team ötletelésével...
Venko Andonovszki: Boszorkány
A 17. századi Zágrábba nagyhírű teológus érkezik Párizsból az inkvizíció segítségére. Benjamin atya valaha egy helyi vízimalomból indult útjára, most visszatér gyermekkora színhelyére. A hatóságok egy fiatal, vörös hajú boszorkányt keresnek, egy titokzatos idegen nőt a...
Ben Blushi: Feketebőrű Otelló
A sivatagban azonban másképp viselkedett volna. Ha a sivatagban valaki azt állította volna, hogy az édesapja gyáva, Otelló megveri az illetőt; ha valaki azt állította volna, hogy látta a húgát meztelenül, Otelló megvakítja az illetőt; és ha valaki azt állította volna,...
Aleksandar Gatalica: A Nagy Háború
Amikor megfogant bennem a Nagy Háborúról szóló regény gondolata, igazából a ’boldog békeidők’ aranykorának veszte foglalkoztatott. Teljességében akartam megragadni e korszakot, azt kutatva, hogyan lelhette végét egyik napról a másikra.
Radosztina A. Angelova: Bécsi lakás
Egyhetes bécsi út történetét tartja a kezében az olvasó. A bécsi forgatag átlagemberei – a pizzafutár, a patikus, a sültkolbász-árus, az eladó a cipőboltban – mind keresztezik Bianka útját, majd mennek tovább, dolgukat végezve, s közben kilépnek az ismeretlenségből,...
Путеводитель по венгерской культуре
Географическое и историческое пространство, занятое нами на континенте и в мире, всегда одновременно было посередине и на окраине, вокруг чакры сердца Земли, на территории, богатой источниками, которые в будущем станут главным богатством человечества –в бассейне Карпат.
A Guide to Hungarian Culture
Our geographic and historical location on the Continent and in the world has meant that we’ve always been simultaneously in the centre and at the periphery, located at the edge of Europe yet at the ancient heart chakra of the globe, and in the Carpathian Basin with...
Erdélyi Z. János: Halhatatlan villanások – halhatatlan rejtőzködők
Irodalmi művek olvasásakor rendszerint a részletesen kimunkált, megformált főszereplők közül választunk lelkünknek kedves avagy tiszta szívből gyűlölhető – de ránk mindenképpen nagy hatást gyakorló – figurákat.
Fenyvesi Félix Lajos: Októberi zsoltár
Luther Mártonnak, a teológusnak és hitújítónak állít emléket a kötet. Az ötszáz éves reformációnak, amelynek mindeneken átívelő hatása ma is sugárzó üzenet: megújulni és reformálni az életünket!
Báthori Csaba: Színről színre
A versfordítás: kaland, kérdezés, ködszurkálás, teljes lelkesedés, részleges találás, önfeladás és belső érlelődés, elidegenedés és betagosítás.
Druzsin Ferenc: „Egy régi levélen ezt irva találtam.”
Az „Egy régi levélen ezt irva találtam.” Arany János és Tompa Mihály munkásságának állít emléket az alkotók születésének kétszázadik évfordulóján.
Johann Lippet: Megtisztítani a földet
Wiseschdia, Vizejdia, Kisvizésdia. A romániai Bánság nyugati csücskében fekvő falu a központi helyszíne Johann Lippet családregényének, mely a huszadik század második felébe kalauzolja az olvasóit.
Johann Lippet: Ajtó a hátsó konyhához
Wiseschdia, Vizejdia, Kisvizésdia. A romániai Bánság nyugati csücskében fekvő falu a központi helyszíne Johann Lippet családregényének, mely a huszadik század második felébe kalauzolja az olvasóit.
Babics Imre: Abrak a vadnak, ablak a vaknak
Az őshagyomány szerint a betűknek számérték adatott. A BABICS IMRE név betűinek számértéke összesen 231, ha ezt elosztjuk az abszolút szent számmal, ami a 3, kijön a bűvös 77.
Tamási Orosz János: Csattan, ás, temet
Regény felé félúton, írnám-préselném még alcímként e szövegfolyam elé, meghatározván műfaj-kísérletét; tárcakisregény, variálnám tovább, ha magyaráznom s magyarázkodnom kellene itt; mi több: kilépvén régi kabarékból, azt is rivallhatnám, e hátsó borítót lóbálván, mint...
Johann Lippet: Ajtó a hátsó konyhához
Wiseschdia, Vizejdia, Kisvizésdia. A romániai Bánság nyugati csücskében fekvő falu a központi helyszíne Johann Lippet családregényének, mely a huszadik század második felébe kalauzolja az olvasóit.
Verasztó Antal: Kövek melegénél
Igyekszem kibeszélni magamat, még mielőtt kitagadnak a szavak. A kövek nemcsak túlélik az embert, de melegíteni is tudnak, ha sugárzás erejét rejtik magukban. A kövek melege is arravaló, hogy érezhetővé tegyék a láthatatlant.
Marica Bodrožić: Cseresznyefa asztal
A horvát származású német írónő, Marica Bodrožić (1973-) főhősnője, a Szarajevóból elmenekült Arjeta, csaknem minden barátjával együtt, földrajzi és metafizikus tranzittérben él.
Teleki Bálint: Télidő-kontinuum
Életszövetek alatt fájdalomgerinc, / Absztrakt álmok, merész képzetek. / Reggeli buszba bepréselt hering. / Csendes ima: „Ne ontsák véremet!”
Ágoston Tamás: A repülés kezdetei
Egészen sajátságos szürrealizmus jellemzi az írásait, nem játékos és ötletszerű, hanem komor és sorsterhes – és mégse végzetszerű, hanem felszabadult. Érezhető a sorai mögött a megéltség, a „lelki munka”, ahogy a valóságot magasabb, távlatosabb, átértelmezhető szintre...
Rojik Tamás: A csillagos égig
Gábor író, de lomtalanításból él: vállalkozó nagybátyjával együtt elhunyt emberek hátrahagyott tárgyait számolják fel. Dóra zongorista, de napközben ujjai fekete virágföldbe mélyednek.
Merza József: Mivé lesz az ember?
M. J., mint esszéíró, az emberi lét legalapvetőbb kérdéseiről elmélkedik – mi végre vagyunk itt, honnan jöttünk, hová tartunk? Meddig terjed a felelősségünk? Írásainak erejét a hitelességük adja – nem „gondolatok szülte gondolatokat”, hanem a cselekvő ember...
Csák Gyöngyi: Mítoszködben
Hol van a negyed századdal ezelőtti Anonyma, aki vékony kötetkéjével szerényen óvakodott ki az akkori líra gazos, de azért áttekinthető tisztására? Komoly költővé vált az elmúlt évek során, a szerelem avatott dalnokává, az érett asszonyiság szenvedélyes poétájává, aki...
Erdélyi György: Amikor
Erdélyi György előadóművészként évtizedek óta az emberrel, a nyelvvel és az idővel dolgozik. Számára mindhárom terület otthonos tájék és terra incognita egyszerre. Az ember az egyetlen nagy téma, ami iránt a művészet – ellentétben a „mindenevő” tudománnyal – igazán és...
Halmai Tamás: Örömmévalóság
Vegyes műfajú könyv, különleges nyelvi-szellemi kísérlet az Örömmévalóság: a szerző eddig megjelent tizennyolc kötetének műfaji sokszínűségét fogja egybe, mintegy esszenciális sűrítményt nyújtva Halmai Tamás irodalmi tevékenységének ontoteológiai szellemiségéből.
Csörsz István: Bóckacaj
Csörsz Istvánnak 1986-ban jelent meg Elhagyott a közérzetem című kötete, amely az évtized elején készített riportokra épült. Ennek az útkereső nemzedéknek, az akkori tizen-huszonévesnek a világát idézi a Bóckacaj című regény.
Mátyás B. Ferenc: Vergődj, mintha élnél
…A Vadul lui Ion gázlón, magyarul a János Gázlóján át döcögtünk hazafele, amikor anyádra rájöttek szülési fájdalmai. Tavaszi áradás volt, a piacról jövet szekereztünk hazafelé és bizony megfeneklett az átkozott kordé – sóhajtott nagyot Barbu bágyé.
Csepcsányi Éva: Laudes
Nem tudom, ez a lány honnan jött. Pontosan. Annyira nem idevalósi. Lehet, hogy rosszul olvasom, fennakadok már az első vers utolsó során. „hogy vannak odaát”. Hogy erről akar írni. Nekem ez nagyon bejön.
Kállay Kotász Zoltán: Egy buddhista csődgondnok jegyzeteiből
A csőd szó jelentései: „Elvont törzse a csődít, csődül igéknek és származékaiknak, melyek bizonyos emberi vagy állati sokaságnak egybegyűjtésére, illetőleg öszvegyülésére vonatkoznak és pedig sürgetés, nógatás, űzés, hajtás által." (Magyar nyelv szótára, 1862)
Saád Katalin: Hálóban
A könyv tizennégy éven át íródott. Hálónak éreztem a családi köteléket, amely bennünket, családtagokat összetartott. A háló azonban nemcsak védelmezett–fojtogatott is. Erről az életérzésről akartam családregényt írni.
Kocsis István: A kitüntetés
Kocsis István drámáinak hősei – akár királyok, államférfiak, akár katonák, akár tudósok – önmagukat nemzetük, illetve az emberiség sorsáért legfelelősebbnek hiszik, és szeretnének méltóképpen válaszolni koruk legnagyobb kihívásaira. Összefüggésben van ez azzal is, hogy...
Toót-Holló Tamás: Csillan a hab – A Forrás Könyve
Vannak történelmi regények. Ezek a történelmi tényekről szólnak. S vannak regényei a mitikus történelemnek. Ezek a kulturális emlékezetről szólnak. Toót-Holló Tamás metatörténelmi regénye ez utóbbi megközelítés példadarabja: úgy szól Szent Lászlóról, hogy valójában...
Zalán Tibor: B2-páholy
Színház az egész világ – írja le Shakespeare a frázissá koptatott és agyonmagyarázott mondatot az Ahogy tetszik című darabjában. Ha kötöttebben értelmezzük ezt a metaforát, akkor ebben a színházban kell lennie színpadnak és nézőtérnek is (a színészeken és az előadást...
Hajós Eszter: Bejárati égbolt
A gyökerükkel gondolkodnak a fák. Legérzékenyebb, emlékezni, figyelni és irányítani képes szerveik mélyen a föld alatt vannak, és itt, a mélyben „töprengik ki” a pompásabbnál pompásabb lombokat.
Szebényi Ildikó: Óriás sasok
Nem baj, ha / látod a sebeimet, / ne hozz gézt, ne is / sajnálj, és ne húzz / ki a gödörből, / hagyj magamra!
Bíró József: Valami más
A kimondott – leírt szavak - vmint - a kimondatlanul – leíratlanul is JELENLÉVŐ: tehát, az egyértelműen fölérezhető spiritualitás, a direkt – közlés hiányában is előhívható. Ez a dualitásadja versei összetéveszthetetlenül egyedi mágiáját.
Hedry Mária: Tobozmesék
Ki rejtette fenyőtobozokba a Balatontündér kalandjairól szóló meséket? Ki az a furcsa figura, aki Zöldbogárból Zöldmanóvá változott, s minden este egy-egy történetet mesél Ivánnak és Julcsinak, no meg persze Nektek, akik ezt a könyvet olvassátok?
Halmai Tamás: Seb és szellem
Hölderlinnél a hellén létérzet és a keresztényi eszmekör egyesítése vezetett lírai misztériumra. Rilke angyali spiritualitás energiáit olvasta ki a tárgyak nyelvéből. Pilinszky egyfajta »keresztény agnoszticizmus« (Németh G. Béla) lelki-szellemi dimenzióiban...
Tarján Tamás: Éltesse megírt istene
Írások költőkről – hirdeti jelen kötet alcíme. Tegnapiakról, maiakról: magyar kortársakról. Nem is csupán lírai termésükről: néha egy-egy prózai műről, vagy épp valamely különleges könyvtárgyról. A közelmúlt tanulmány- és esszéterméséből válogattam, s részint az...
Nichita Stănescu: Fényhajlítás
Nichita Stănescu (1933−1983) költészete a román szocializmus éveinek „lázlapja” volt, nyelvi és képi világa mégis túllépte a korszak elveit, előítéleteit, hangnemét. Kezdetben Stănescu egy éppen létrejövő világot jelenít meg, ahol az egyén és a világegyetem közötti...
Szita Szilvia: Gézlapok
Tedd a napot a mellemre, / ami maradt, melengesse. / Amit nem lát, ne bolygassa, / fényes varrat legyen rajta.
Csikós György: Sztrájk a pokolban
A második világháború utolsó napjaiban egy tizenhat éves angyalföldi fiatalember sebesült német katonákat segít visszajuttatni egységeikhez. Tettéért három évvel később az Andrássy út 60.-ba hurcolják.
Necdet Neydim: Te tudsz fütyülni?
Azt mondják, a gyerekek nem értenek a szerelemhez és a költészethez… Azok állítják ezt, akik egyáltalán nem ismerik a gyerekeket. Ők ugyanis jártasak mindkettőben, de nem mindenki képes felfogni mindazt, amit ők megértenek…
Erling Jepsen: Őszinte részvéttel
A tejesember meghalt. Az apró dél-jütlandi faluban egyre többen tudják, mi zajlott a család nappalijának vörös kanapéján apa és lánya között éjszakánként. Az elüldözött, drámaíróvá lett fiú most, apja halála után visszatér a kis dán faluba, hogy testvéreivel együtt...
Verrasztó Gábor: Bogáthy Mihály
Bogáthy Mihály magyar színész volt. Még utolsó levelében is kért, hangsúlyozzam ki, hogy ő magyar színész, ötvenhét éve él New Yorkban, itthon valószínűleg már elfelejtették.
Anna-Leena Härkönen: Köszönöm, nem
Heli Valkonen reménytelenül szerelmes a férjébe. De Mattinak nincs hozzá kedve. Soha. Csak számítógépes játékokat játszik a kifakult mackóalsójában. Szerinte a vállmasszázs az együttlét legkellemesebb formája.
Mila Pavićević: Jégkislány és más mesék
Mila Pavićević kötete különös mesevilágba kalauzol bennünket. A mesék álom és valóság határain mozognak, hősei mintha régről itt maradt meseszereplők lennének, akik nem találják helyüket az időközben megváltozott világban.
Jozefina Dautbegović Krajinović: Madárijesztők idején
Jozefina Dautbegović Krajinović bosnyák-horvát író és költőnő 1948-ban született a boszniai Šušnjarában, Derventa mellett. Az akkor még egységes Jugoszláviában Horvátországba ment tanulni, majd egyetemi évei után a boszniai Dobojban telepedett le, ahol a Druga...
Johannes Weidenheim: Pannon regény
Johannes Weidenheim (1918–2002) az egykori magyar, majd jugoszláv Bácska táji németségének kiemelkedő írója. Művei közül, jelen kiadásnak köszönhetően, elsőként és egyedüliként a Pannon regény olvasható magyarul, amely a kisebbségi közösség két világháború közötti...
Bíró József: Alighanem
BÍRÓ JÓZSEF 1951benszületett Budapesten, … ––– : 1973 óta ír közlésre – érdemes opusokat, … ––– : 1975től publikál rendszeresen … ––– : verseket, – … – ––– : egyéb , megjelenések ’ … ––– : vizuális – költészeti munkák, műfordítások,
Kurcz Ádám István: Gion Nándor művei és műhelytitkai
Gion Nándor (1941–2002) egyike a legnagyobb délvidéki magyar prózaíróknak. Az ő esetében is igazolódik az a régi tapasztalat, hogy minden jelentős életmű megtalálja a maga értelmezőit.
Maurice Carême: Az üveggolyó
Maurice Carême Az üveggolyó című remekének megírásához elsősorban Lewis Carrol Alice Csodaországban című műve és a Csipkerózsika szolgált inspirációul. Az üveggolyó modern tündérmese, melyben korunk technológiája is helyet kap. A meseregényt a hétköznapi valóság jól...
Saitos Lajos: Hajnali órán
Olykor a legváratlanabb pillanatban érint meg bennünket egy-egy költői telitalálat. Nemrégiben vékony kis versesfüzet került kezembe. Találomra kinyitottam, s a 34. oldalon a következő haikut olvastam: Fölmegy a függöny; / színház az egész világ / s alig éltem még…
Marte Huke: Természetrajz
…Kiittuk a poharunkat, Alfred újratölti. Végül táncolni kezdünk, összeér az arcunk. Alfred magához szorít, felvesszük a ritmust. Black Velvet. Szédülök.
Yalvaç Ural: Szarvszemű és Ezüstnyomú
A Szarvszemű és Ezüstnyomú című mesét a török gyermekirodalom egyik legjelentősebb alakja, Yalvaç Ural írta, és ő maga illusztrálta. A mese két csigagyerek, Ezüst és Lomha kalandjairól szól…
H. Örkényi Ilona: A tarcali káplán sírhantja
„Úr Jézusom, engedd, hogy ezen bajoknak egykor igazi orvosa lehessek, s ezekbe a sokat szenvedett, agyongyötört, téves úton vezetett embertársaimnak lelkébe minél több örömet, boldogságot, vigaszt, szeretetet, megelégedést, reményt önthessek, s Tehozzád elvezethessem...
Gabriela Babnik: Száraz évszak
A Száraz évszak egy szerelem története, melyben a szerző megfordítja a szokásos sztereotípiákat. Hatvankét éves közép-európai textiltervező-nő az egyik, huszonhét éves afrikai férfi a másik pólus.
Zdeněk Svěrák: Kettős látás
Őszi reggel volt, nyálkás, csontig hatoló, nyirkos hideg. Az esőtől csillogó villamosok bálnák módjára úsztak az utcákon, és amikor hajlékony testükkel elmellőzték egymást a kanyarban, úgy tűnt, mintha egymáshoz dörgölőznének. A szürke, ferdén felszegett fejűek, két...
Jean Back: Amatőr
Jean Back kisregényének elbeszélője 2007‑ben újra rátalál egy rövid történetére, melyet még 1971‑ben, tizennyolc éves korában írt. A korabeli diákság lázadását feldolgozó történetet írja újra, és ezt egy szerelmi történet emlékével ötvözi.
Paulus Hochgatterer: Az élet édessége
Egy idős férfinak egy téli éjszakán péppé zúzzák a fejét. Unokája, a hétéves Katharina talál rá, s ettől a pillanattól fogva nem szól többé egyetlen szót sem. Raffael Horn, a pszichiáter, aki felvállalja a gyermek terápiás kezelését, akarata ellenére belekeveredik a...
Plamen Dojnov: 1956 – A magyar felkelés és a bolgár irodalom
Beszélhetünk-e a bolgár irodalomban az 1956. októberi és novemberi magyar felkelés iránti speciális figyelemről? Egyáltalán lehetséges-e felmutatni olyan komolyabb mennyiségű irodalmi anyagot, amely az ötven évvel ezelőtti magyar szabadságharc bolgár alakjait...
Nádasdy Nikolits Andrea: Homokláp és csengőfrász
A huszadik század egyik ismert történésze az 1990-es évek végén azt írta: „A kommunizmus szörnyű őrültsége véget ért.” Az őrültség sajnos még él. A milliókat megsemmisítő kommunizmus dokumentálása és felszámolása csak részben történt meg, a zöme tisztázatlan maradt....
Szögi Csaba: Drót
Ma délután a te házad előtt szállítottak bennünket, összezsúfolva egy teherautó rakterében, mint a marhákat. Az irántad érzett szerelmem egy hozzám hasonlatosan bűzlő fickó hóna alatt és egy hozzánk hasonlatosan bűzlő fickó válla fölött bontakozott ki. A szívem emiatt...
Kathy-Horváth Lajos: Méltón követni
Egy olyan muzsikus családba születtem, ahol nem csak a férfi rokonaim, de még a nagymama is játszott hangszeren, ezért nem volt kérdés, hogy jómagam is muzsikus leszek.
Guba István: Alig boldogság | Platán szerelem | Szerelem misztériuma
A sokat emlegetett világunkról van szó, amit ennek alapján kell felépítenünk, Szerelmünk Fellegvára és immár szilárd alapon. S ha nem is támaszkodik mindig észrevehető valóságon, akkor sem baj az: ha olyan lenne a világ és mi is, hogy csak eszmei lét volna, akkor azt...
Bence Erika: Miért sír Szulimán?
A Miért sír Szulimán? hálózatos összefüggésben vizsgálja a kortárs magyar irodalom jelenségeit úgy, hogy ebben a hálózatban az értelmező érdeklődése egészen a 18. század végének irodalmáig terjed.
Mesteremberek
Szertenézni, kitekinteni, belelátni szeretnénk – bele egy-egy nemzeti színműirodalom kortárs törekvéseibe. Azzal a reménnyel nézünk szét külföldi drámatájakon, hogy amit a fordítások szövegként kínálnak, utóbb viszontláthassuk valamely – vagy több – magyar színpadon....
Utassy József költészete
„Baráti köröm nem széles, de engem körülölel. Azokat a költőket, írókat szeretem, akiknek duendéjük van. Értük tűzbe tenném mind a két kezemet! Mert látni vélem fejük körül a piros derengést.”
Mohai V. Lajos: Stációk
Nem a kérdező fogta kézen a kérdezettet: ez ebben a karcsú könyvben mintha fordítva történt volna. Udvariasan, takarosan, óvatosan, odafigyelve, mintha ezek a beszélgető-délutánok („hosszú délutánok”) egy Kelecsényi film-könyvben történtek volna meg. Tehát nem lehetnek...