2009-es köteteink
Kristálylélegzet
Paul Celan Atemkristall című ciklusa 1965-ben jelent meg önálló kötetben. A huszonegy többnyire rövid, magába zárkózó, enigmatikus versszövegben én és te találkozik, folytat egymással párbeszédet, ám referenciájuk megfejtetlen és megfejthetetlen marad.
Lélegzetváltások
Paul Celan kései versei egyre inkább az elhallgatás felé tartanak. Mind sejtetnek valami rajtuk túl létezőt, azonban soha nem nevezik nevén a transzcendenst.
Farkas B. Richárd: Kósza felhő szélére írom
Farkas B. Richárd első, hosszas készülődés után elkészült verseskötetét veheti kezébe az olvasó, és noha az útkeresésnek koránt sincs vége, az mindenképpen kijelentendő, hogy a pályakezdésnek ideje van.
Veres Péter: Mérföldkövek a magyar őstörténetben
Honnan ered a magyar népnév? Milyen kapcsolatok fűzték az ősmagyarságot a Kaukázushoz? Mikor és miért váltak lovasnomáddá elődeink? Hogyan tagozódott be az ősmagyarság a sztyeppei lovas népek közösségébe?
Bence Erika: Másra mutató műfajolvasás
Bence Erika a Vajdasághoz mint kulturális régióhoz kapcsolódó történelmi regény műfajának dilemmáival és ennek hagyományával vet számot jelen kötetében. A szerző kiindulópontja Gion Nándor munkássága, a főbb értelmezési szempontokat az emlékezet prózapoétikai működése,...
Balogh Ildikó: Indigókönyv
Balogh Ildikónak – talán éppúgy, mint az életben a különösen kifinomult, fogékony, érzékeny indigógyerekeknek – egyenletesen áradó varázserővel megelevenedő történetei révén sikerül elhitetnie az olvasóval, hogy van egy rejtett, jobb világ, vagy legalábbis él bennünk...
Tove Jansson: Muminpapa és a tenger
Mi jut eszébe vajon a legtöbb magyar olvasónak, ha a „tenger” szót hallja? Talán a nagy napozások az Adrián? Esetleg a tikkasztó hőség valamelyik görögországi szigeten? Netán egy hatalmas vízicsúszda és a véget nem érő pancsolások?
Avarok, bolgárok, magyarok
1990 előtt a bolgár és a magyar régészek gyakran, sőt több-kevesebb rendszerességgel találkoztak Magyarországon és Bulgáriában egyaránt, hogy kicseréljék gondolataikat a feltárt leletekről. Ez a kapcsolat azonban a politikai és tudományszervezési változások miatt...
Az idő balján
A Kilencek volt, és maradt. Társaságnak lenni – ez valahogy túlmutat barátságon, személyes kapcsolatokon. Bizonyíték erre az első, legendás Elérhetetlen föld antológia után az 1982-ben kiadott második, és a harmadik, 1994-ben.
Tóth-Vásárhelyi Réka: A csodálatos fababa meséje
A japán fababáról szóló mese különös világba vezeti az olvasót. Ha fababáról hallunk, akkor leginkább az olasz Pinokkió jut az eszünkbe. Ez a kecses japán fababa viszont kislány, és Szakurának hívják, ami cseresznyevirágot jelent.
Anyag a vérben
Patetikus könyvet tart a kezében az olvasó. A pátosz eredeti ógörög értelme szerint azt jelenti: szenvedés. Ma inkább szenvedélyességet értünk rajta. Ebben a kötetben viszont a szenvedélybetegek beszélnek szenvedélyeikről, szenvedéseikről: az anyagról, amely fölemeli,...
Beszámított veszteség
A 2008-ban alapított Apokrif folyóirat pályakezdő, egyetemista írók, költők, műfordítók és képzőművészek alkotásait közli. Szerzői köre már nemzedékké kezd szerveződni, s ez a tény napjaink irodalmában egyre jelentősebb szerepet fog játszani.
Verrasztó Gábor: Déry Tibor pizsamában
A félperces nehéz műfaj, mert élt valaha egy Örkény István nevű író. A félperces azért is nehéz műfaj, mert alig fér bele valami. Erősen meg kell válogatni a szavakat.
Sokunk karácsonya 2009
Vers és próza, szemelvény, emlék, mennyi fajta rajz, fotó, kép és dokumentum. Ezúttal, másodszor, 71.
Friedrich Glauser: Studer őrmester
Magas szárú fűzős cipő… Szünet nélkül füstölgő, olcsó szivar… Kopott szürke felöltő… Kalap… Óriási piros zsebkendő… Állandó kellékei ezek egy a nyugdíjazás küszöbén álló svájci nyomozóőrmesternek, aki az előszeretettel használt berni német dialektus és a választékos...
Madárezredes
Szertenézni, kitekinteni, belelátni szeretnénk – bele egy-egy nemzeti színműirodalom kortárs törekvéseibe. Azzal a reménnyel nézünk szét külföldi drámatájakon, hogy amit a fordítások szövegként kínálnak, utóbb viszontláthassuk valamely – vagy több – magyar színpadon.
Gustave Flaubert: Két barát
Egy húszéves fiatalember első regényét tartja kezében az olvasó, akit Gustave Flaubert-nak hívnak. Egy Henry nevű vonzó, fiatal csábító érzelmeinek iskoláját beszéli el, aki tanárának feleségét New Yorkba szökteti, majd egy miniszter unokahúgát veszi feleségül.
Bedecs László: Nyelvek a végtelenhez
A költői megszólalás feltételei a közelmúltban maguk is a költészet kiemelt támáivá váltak. A hagyomány újraértelmezésének belső kényszere, a versfoma mint értékadó vagy épp megtagadni kívánt örökség, a pátosz és a irónia szerepének átgondolása, avagy a költői szerep...
Báthori Csaba: Jel a semmiről
Báthori Csaba új verseiben ősi és kimeríthetetlen témák bukkannak fel változatos formákban és ma már szokatlan gazdagságban. Úgy tűnik, mintha ez az irodalom arra törekedne, hogy visszaszerezze a költői öntudat elsorvadt alapjait, idők mélyére süllyedt tartalékait és...
Prágai Tamás: Barbárokra várva
„Légy te nyugodt. Légy víg. Nézd, / asztalon a sajt is rohad már, / beérett. Így romlik rád / időd, szeleteld, falatozd bölcsen, / míg lehet. Vadállat-szag és sötét lesz / úgyis, barbárok, / miattatok!”
Verrasztó Gábor: A szomjas Mátyás király
1946 nyarán épp Szerb Antal szüleinél voltam látogatóban, amikor a Kovács utca felől hangos kiabálás hallatszott: – Árpi, gyere, megjött édesapád a fogságból! – Azóta akárhányszor arra járok, eszembe jut ez a nyári délután.
Csorba Simon László: Rajzolt filozófia
Csorba Simont Szigligeten ismertem meg: autóval érkeztünk az alkotóházba, ő ott futott az út mentén. Megálltunk, hoztuk volna be, hiszen közel az ebéd ideje, félő, lekési. Nem, ő futott tovább. Bent Szántó Piroska: hagyjátok, láttam a dolgait, nagyon jók.
Szasa Szokolov: Bolondok iskolája
Hogy látja a szovjet nyaralótelep életét a kisegítő iskola tanulója? A névtelen, skizofrén fiatalember önmagával folytatott beszélgetéseiben, tudatának rapszodikusan változó képeiben bontakozik ki a szovjet hétköznapok és az iskolai élet kisszerű értelmetlensége, és...
Lászlóffy Csaba: A nevető ló mint rejtély
Ha meghalsz, nincs több tennivalód. (Legalább lesz időd naplót vezetni.) Fura egy miliő a hátralevő idő! – mint amikor egy végtelen peronon hátratett kézzel sétálsz, és senkit sem vársz.
Barok Márk: A Százholdas Pagony bohócai
Egy napon, mikor Micimackónak semmi dolga nem akadt, eszébe jutott, hogy…, de mert irtóra unta már, amit Milne–Karinthy–Bródy írt, úgy döntött, még véletlenül sem Malackához megy, hanem mézért, egyből mézért.
Payer Imre: A fehér cápa éneke
Payer Imre 1961-ben született Budapesten. Verseket fiatal kora óta publikál, költői munkásságát számos irodalmi díjjal ismerték el. A versírás mellett fontos irodalomtörténészi munkássága is, rendszeresen közöl cikkeket, tanulmányokat. Talán az egyik legeredetibb hangú...
Dr. Balla Zoltán: A szemléletes gondolkozás logikája
„…a szándékosan nem logoszként, hanem antilogoszként használt szó képes az önmegtagadás, önfelszámolás szintjére süllyeszteni.”
Végh Attila: Közelítések
Mindig érdekelt a lehetetlen. Manapság nem nézik jó szemmel, ha valaki több mindennel foglalkozik. Az univerzális dilettánsok és szakbarbárok vitájában mostanában az utóbbiak hangja nagyobb.
Ványai Fehér József: Sárhajók
Sárhajó. Hajó sárból. Sár és hajó. Több, mint szójáték: megelevenedő mitológia. Ványai Fehér József az emberiség alapképleteit idézi meg elkapott szóösszetételében. A vízzel elegyített föld a világ princípiuma az indián emlékekben csakúgy, mint az európai bölcsesség...
Borbély András: Hidegség, állat
A hidegség megfoghatatlan pusztán az érzékszerveinkkel. Egy hely neve inkább, ahonnan kivonultunk, ahol már nem lakozik a szó.
Az utazás
Charles Baudelaire-t máig az európai irodalom legjelentősebb költői között tartjuk számon A saját korában újítónak számító szimbolista költő lírája mintegy százötven év távlatában is erős hatást gyakorol a kortárs költészetre, ezáltal pedig alig veszít aktualitásából.
Báthori Csaba: Egy kutya naplója
Csak jártam-keltem, mint a szabadhomok. A forgatagban azért, mi tűrés-tagadás, jó volt elilleni, elillanni, semmivé válni. Nem tudom, talán ez volt a legnagyobb lélegzetem, ezért is sodródtam szánt-szándékkal semeddig, a fővárosig, hogy valahogy mindenütt legyek, de...
Dömötör László – Puha Ferenc: Vonal és szó
Puha Ferenc festő, 1975–79: Juhász Gyula Tanárképző Főiskola, Szeged; 1985–88: Magyar Képzőművészeti Főiskola. Dömötör László költő, képzőművész, performer.Újpesten született 1954-ben. Az „Előre Állóhajó Periférikus Kulturális és Sportközpont” című globális montázs,...
Muzaffer İzgü: Közhírré tétetik
Mese arról, végül hogyan sikerült elaltatni az álmatlanságtól szenvedő padisahot. Amíg az uralkodó alszik, Eső és Rózsavirág bevezetik a demokráciát, és a felnőttek világát a gyermekekére formálják…
Mustafa Ruhi Şirin: A világot kinevető ember
Tudják-e, hogy miért sikoltozott a lépcsőn leguruló kaftán? Miért fordítva ültem fel a szamárra? Miért teregettem lisztet a szárítókötélre? És hogyan szégyenkezett a betörő?
Tove Jansson: A bűvös cilinder
Mi kell egy tökéletes vakációhoz? Természetesen jó társaság, tenger, napsütés, mulatságok és kirándulások, titkos kalandok a legjobb cimboránkkal. Ja, és nem árt, ha beszerzünk egy bűvös cilindert is.
Súlyok és hangsúlyok
„Bármit mondjon is a bölcselő kritika, mely minden irodalmi tüneményt egy általános okfőre hajlandó visszavezetni; valamely uralkodó irányt mindig és egyedűl a politikai vagy társadalmi helyzetből magyaráz; így a mostani csaknem kirekesztő lyraiságot fatalis...
Nikolaj Kancsev: Az oroszlánszáj nem cibál, de illata száll
Sokan méltatják költészetét külföldön is. Kenneth White többek között így ír róla: „Apollinaire beszél a rend és a kaland örök vitájáról. A rend képviselői s a ’mindennapi’ gondolat makacs hívei számára a költő mindig gyanús kalandor marad. Nikolaj Kancsev sem kerülte...
Hangsúlyok és súlyok
Kilenc bolgár és öt magyar irodalmár részvételével 2008 októberében konferenciára került sor a Szófiai Magyar Kulturális Intézetben. A téma: a bolgár és a magyar irodalom utóbbi húsz esztendejének áttekintése – különböző nézőpontokból.
Jahoda Sándor: Őrület életfogytig
„…a hagyományos teológiai eszmék egyszerű, ésszerű költői kibontása…”
Deres Péter: Kriptogram
A Kriptogram című tanulmánykötet esszéket, drámaelemzéseket tartalmaz. A válogatásban szereplő összes darab kortárs mű; fontos, reprezentatív szövegek a mai magyar, német, norvég, vagy éppen a svéd, illetve amerikai drámairodalomból – Borbély Szilárdtól a már világhírű...
Mit adott a magyar reneszánsz a világnak?
A Magyar Emlékekért a Világban Egyesület és a Napkút Kiadó közös kiadványa a Reneszánsz emlékévben
Szultan Talevics Katancsijev: Kun vezérek leszármazottai Kelet-Európában
Kunok, kipcsakok – a sztyeppe középkori történelmében kulcsszerepet játszó népesség családi kapcsolatai elevenednek meg e kötetben. Katancsijev Szultan Talevics észak-kaukázusi (azon belül is kabard-balkáriai) családtörténész ugyanis a XIII–XIV. századi kunok...
Csillaghy András – Hubay Miklós: Két kuruc beszélget
Új meg új arcok, egymással szóba ereszkedő alkotó párosok következnek sorozatunkban – és változnak majd bennük a szerepek, hangsúlyok, zsánerek, művészeti ágak, a témamerítés és a körítés is.
Ekaterina Joszifova: Otthon, majdnem
Az érzelem s az értelem egymásba diktál a bolgár költőnőnél – alapsora is ez: „Az értelemnél nincs semmi gyönyörűbb, az értelem értelme pedig érzelmeink.” Az egyszerű fensége épp oly fontos számára, mint a rebbenő mozdulatlanság, vagy az otthon, a világotthon keresése,...