KÖNYVEINK |
2019-es köteteink
Székelyhidi László: A végtől a kezdetig
Ittam tovább, megittam őket, elittam Őt is, majd végül magamat. S még mindig ittam, remegve, fájva… Hány pohár, hány csepp van még hátra? Megittam lelkifurdalásomat s annak hiányát, ittam a múltat s a jövőnket, ittam zenét és nőket, anyát, apát, számtant és elhalt...
Konczek József: A csalános
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de én látom, ha megjelenik valakinek a szemében a jóság. Ott szokott megjelenni. Igyekszem is, hogy legyen. Mert jó nézni.
Cvetelin Sztepanov: Vallások a pogány Bulgáriában
A magyarok korai történelméhez talán a bolgároké a leginkább hasonló. A sztyeppei lovasnomád honfoglalók és az új hazában talált népek találkozása révén hatalmas dél- és kelet-európai birodalom jött lére a kora középkorban.
Pipics János: Csöpögő csap
összeálló szövegekbe vések / az elnyelt hangokat félve / a szóközökbe rejtem / útszéli romokból szobrot faragok
Merza József: Nagypapa túrázik
A test erőfeszítései és kalandjai a tudat erőfeszítései és kalandjai is, a tudat pedig csak akkor örül – a boldogsághormonok csak akkor szabadulnak fel és robbannak az agyban, hogy szakszerűen fogalmazzak –, ha próbatételek, szenvedések után és árán az ember...
Rácz Ibolya – Tóth-Vásárhelyi Réka: Kokesi
Amikor az ember babát készít, kicsit isten szerepében tetszeleg, apró figurát teremt, amivel játszani lehet, vagy amulettként őrzi magánál. A Japánban alkotott kokesi baba is hasonló körülmények között született és terjedt el szerte a világon.
Lőte Attila: Maszk nélkül
A színész élete csupa játék – gondolhatná az olvasó. Játék és vándorlás. Vándorlás színdarabról színdarabra, szerepről szerepre, lélekből lélekbe…
Kulcsár Balázs: Párizs–Budapest metró
Egy beszélgetés során döbbentem rá, hogy Magyarországon szinte senki sem foglalkozik az itthon született, de külföldön ismertté vált alkotókkal, ezért igyekeztem felkutatni a világ minden táján élő érdekes embereket.
Szepes Erika: Az Ördöggolyó körülnéz
Az Ördöggolyó, amely korábban fogságban tartott, majd fogságom kínjainak megfogalmazásával ajándékként némi szabadság érzettel töltött el, most megint más irányt vett: a szabadság kiterjesztésével a teljes megszabadulás lehetőségével kecsegtet.
Can Özoğuz: A török felszabadító háború történeteiből
Az Elbeszélő, Can Özoğuz ebben a művében a török nép függetlenségi harcának ismeretlen hőseit állítja elénk.
Boda Edit: Mint valami szigetek
„Elhordják a dombot, újranő”. Igen.Ezt valahol mélyen mindannyian tudjuk, de Boda Edit verssora nélkül talán soha nem jutna eszünkbe.
Fenyvesi Félix Lajos: Halálpróba
Fenyvesi Félix Lajos új kötete lét és életérzéseinek minden eddiginél gazdagabb összefoglalása. Mélyebb és súlyosabb. Középpontjában az idő áll, fájó szépségével, gyors futásával.
Ágoston Tamás: A visszaalvás művészete
Két ember járkál az elszenesedett fényben. / Anya kezében légycsapó, / apa kezében húsklopfoló. / Hívogatnak.
Tillinger Gábor: Évszakhömpölygés
Virágok, fák, madarak, bogarak, erdő, tenger, napsütés, hóvihar… A természet és az ember, az ember és az ő gondolatai, a gondolat és a pillanat, a pillanat és a körforgás…
Varga Imre: Az éntelenség gyönyöre
Varga Imre kezdeti, „északi” versbeszéde töredezett volt, kihagyásos, inkább sejtető, mint kimondó, de kultúrtörténeti és bölcseleti jelentésekből hatalmas szótömböket volt képes építeni és mozgatni, amelyek mélyebbről szóltak, mint a déli „fecsegés és lármázás”.
Kása Ferenc: Hogyan indítsd újra az Univerzumot
Egy virágillatú tavaszi reggelen Csongor arra ébred Londonban, hogy Magyarország eltűnt a térképről. Pár órával később kiderül, hogy a közelgő világvége megakadályozásának egyetlen módja, ha egy olasz ékszerkészítő és egy lengyel taxisofőr segítségével újraindítják az...
Gyurkovics Tibor-album
Gyurkovics Tibor sokoldalú szerző volt. A versek mellett regényeket, elbeszéléseket, lírai esszéket, morális hangvételű és groteszk színműveket, publicisztikát egyaránt írt, ezért nevezte őt Szeghalmi Elemér irodalomtörténész és Hernádi Gyula a magyar irodalom...
Fazakas Attila: Forró nyári fűszerek
A Forró nyári fűszerek című kötet versanyaga csupa kulturális átkapcsolásból, ide-oda lófrálgatásokból, rájátszásokból, ajtónyitogatásokból, bekukkantásokból, kisebb-nagyobb hermészi tolvajmunkákból, elcsenésekből áll.
Wesz Péter: A bal lator lemászik a keresztről
Nyikorgó kerékpárján izzadó plébános; a kihalt utcán rohanó eszelős, kezében kukoricaszár; árnyékban rejtőző alakok a pincesoron; bomló madártetemmel játszadozó kislányok. A magyar tanyavilág, a haldokló zsákfalvak, az elöregedő és elnéptelenedő települések krónikáját...
Szávai Attila: Távoli vidékek felé
A mi univerzumunk, a mi világunk. Ez fűzi egymásba Szávai Attila évszakokon, tereken, településeken és embertípusokon átívelő novelláit. A szereplők hol ostobák és esetlenek, hol józanok és bölcsek, éppúgy, mint mi magunk.
Hegyi Ede: A senki
Mi történik, ha felismerjük, hogy semmi közünk nincs ahhoz az élethez, amit élünk? A történet főhőse egy fiatal, húszas éveiben járó fiú, aki folyamatosan elégedetlen azzal, amit éppen csinál.
Halmai Róbert: Nagyapám
Nagyapám békát belez, krumplipucolás közben szeretkezik, kilép a naprendszerből és landol az Amazonas partján. Megnézi a szabásmintákat, letörli Nagynéném szája széléről a vért, női nemi szervekkel díszített falú szürrealista vendéglőt nyit Chilében, vonzza a...
Nacume Szószeki: 120 haiku
A japán irodalom egyik legnagyobb alakjának, Nacume Szószekinek a verseiből összeállított kötetet tart kezében az olvasó. A modern realista regényeiről világszinten ismert íróról csak kevesen tudják, hogy a haikuköltészet terén is jelentőset alkotott.
Tompa Zsófia: Tompa László költészete
Tompa László költészete rejtőzködő titok. A költő nevét már alig őrzi az irodalmi emlékezet, életművének sokszínűsége erősen megfakult az időben.
Hedry Mária: Kalipszó
Zrínyi Ilona, a szerelmes nő, a családjáért kora előítéleteivel és a történelmi kényszerekkel küzdő független asszony sorsával aktuális üzenetet fogalmaz meg számunkra. A jövő tudós asszonyának, az örök fiatalság elixírjét megízlelő Kalipszónak egy mindenen átgázoló,...
Füleki Gábor – Molnár Csaba: Kacúr
Elismerésemet arra alapozom, hogy a jelenkori magyar irodalom palettáján tudomásom szerint nincs még egy ilyen „jókedvcsiklandozó”, kellemes iróniával megírt, ugyanakkor súlyos mondanivalókat is hordozó vígeposz.
Doncsev Toso: Az alkony harmatcseppjei
Mit kívánhat az ember 75 fölött? Elviselhető fájdalmat, mozgásképességet, tiszta fejet, nyugalmat, békességet. Már csak ennyit kérek, Istenem.
Kállay Kotász Zoltán: Káosz tejszínhabbal
Hülyére vertem volna, / habosra sikerült. / Stabilan fénylik.
Tőzsér Árpád: Lélekvándor
Ó, Püthagorasz, boltozatos szép ión fődben / szabadult el először egy plusz agyrost, / amelynek köszönhetően / lehettél te egy időben / lángész, költő és fondor elmész –
Kertai Csenger: Mindig kivirágzik
Azért bizonytalankodom, hol anyagnak, hol verseknek nevezve küldeményed darabjait, mert egy pillanatban valóban nem tudtam, verseknek, daloknak, imáknak mondjam-e őket. Nem értettem, mi történt.
Fecske András: Galagonyabokrok délutáni fényben
Hiába tűnik úgy, hogy a valóság és a képzelet között éles határvonal húzódik, a kettő mégis könnyen átjárható. Észre sem vesszük, és máris egy másik világba kerülünk, amelyikben ugyanúgy otthon érezzük magunkat, mint amelyből kicsöppentünk.
Domján Gábor: A megfelelő mélység
Domján Gábor versei személyes, bensőségesen kihordott élményeket, fájdalmakat, veszteségeket, tapasztalatokat osztanak meg, és ezek fölötti töprengéseket, rájuk való emlékezéseket, öröklött, szerzett, átvállalt traumákat.
Dér Adrienn: A kaszabmanó
Ede egy éjszaka megkaparintja édesanyja kéziratát, ami a lávatündérek legújabb kalandjairól szól. Nem sejti azonban, hogy ő maga is a történet részesévé válik: a mese ugyanis magába szippantja.
Tarján Tamás: Látómező
Tarján Tamás (1947–2017) posztumusz megjelenő kritikakötete frappánsan a Látómező címet viseli, mely választás pontosan fedi le a kritikus kötetben megtapasztalható kiemelkedő teljesítményét.
Mátyás B. Ferenc: Hangulatbűneim
írok / nem értelmezek / betűvető titkom / hogy beleadom / lelkemet // ha puszta látásra / nem bomlik fénye / kapd elő titkolt / önmagad
P. Papp Zoltán: Kalandvigasz
„Ajándék az egész élet” – írja Márai Sándor. De kitől és miért? – kérdezhetnénk. A válasz megtalálása akár egy életre szóló költői program lehet.
Bíró József: Eo ipso
BÍRÓ JÓZSEF 1951benszületett Budapesten, … ––– : 1973 óta ír közlésre – érdemes opusokat, … ––– : 1975től publikál rendszeresen … ––– : verseket, – … – ––– : egyéb , megjelenések ’ … ––– : vizuális – költészeti munkák, műfordítások,...
Verasztó Antal: Thék Endre
Az idő gyors futására olykor a nevezetes események évfordulói emlékeztetnek bennünket. A Thék Endre halála óta eltelt idő, s az új nemzedékek túláradó fénye az ő emlékének sem kedvezett.
Sütő Csaba András: Nempróza
Ez a könyv annak lesz jó, aki folytatni tudja magában. Nem elég engedni, hogy folytatódjon, együtt kell munkálkodni vele. Ez a meredek út nyelvének aktivitása, energetikája.
Nagy Katalin: Sáfárai a tálentumoknak
Az ember az életút vége felé közeledve vagy annak végét érezve valamiféle számvetésre készül. Ezt teszem én is könyvem megírásával, de valójában nem én vagyok a főszereplője – méltatlan is lenne hozzám –, hanem azok az emberek, akikkel életem során hosszabb-rövidebb...
Petőcz András: A denevér vére
Realizmus és mágikus szürrealizmus – ez a két stílus ötvöződik Petőcz András elbeszéléseiben, novelláskötetében.
Novics János: Hózentróger
Mi történik egy szenvedélyes és zavarodott kamasszal, ha elhúzza a csíkot otthonról és egyedül nekivág a nagyvilágnak? Hogyan éli túl a kalandot, míg külföldön, egy idegen országban, élelem és pénz nélkül csavarog és a szabad ég alatt tölti az éjszakákat?
Rott József: Katarzis
Hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla, hogy az autentikus irodalom és filmkultúra csakugyan képes arra, amire hivatott: hogy kiszakítson minket a mindennapi megalkuvásaink – a félelmeink és a gyengeségeink – terepéről.
Láng Csaba: Nietzsche-menet
Mintha létezne a szenvedés titkos monadológiája. Mintha létezne egy benső, titkos kapcsolat nagy szenvedők között, akik rangjukat és a beszédhez való jogot nem a fennálló intézményektől kapták, hanem mintegy láthatatlanul megjelölte volna őket az élet.
İlber Ortaylı: Isztambuli történetek
Hazájában az egyik legünnepeltebb szerzőnek számító İlber Ortaylı török történész sziporkázó színekkel kelti életre a közelmúlt és az oszmán kori Isztambul mindennapjait, ünnepeit és küzdelmeit, bepillantást nyújtva az 1700 éves metropolisz izgalmas kultúrájának...
Nádasdy Nikolits Andrea: Márti könyve
Nádasdy Nikolits Andrea 1956 novemberében hagyta el Magyarországot, s öt évig tartó európai hányattatás után érkezett meg az Amerikai Egyesült Államokba. Nemesi származása miatt osztoznia kellett a számkivetettek szomorú sorsában, ám szigorú neveltetése és...
Marie-Claire Blais: Emmanuel életének egy évszaka
A regény egy 20. század eleji québeci nagycsalád mindennapjait mutatja be. A fűtetlen házban a gyerekek úgy élik túl a kemény kanadai telet, ahogy tudják, ivásba, homoszexualitásba menekülve. Az erőszakos, analfabéta apa számára nem fontos a tanulás. „Fő, hogy (a...
Hriszto Szlavov: A Teremtés előtt
Rendhagyó regényt tart kezében az olvasó. Hősei a Teremtés, az ember előtti világ „élő” és „élettelen” lényei, a mindenféle méretű, formájú és eredetű kövek.
A Türelem köve
Ez a könyv csak egy szeletét érintheti a perzsaság ismérveinek a benne foglalt huszonnégy mesével. De mivel a régiek úgy tartják, a népmese a szegény ember egyeteme, minden tudás benne foglaltatik, amire csak szükségünk lehet az életben, lehet, hogy e könyv...
Ordasi Péter: Csodafiú-szarvas
Ordasi Péter disszertációját a választott téma körében két tanulmány is előkészítette, melyek 2000-ben és 2001-ben folyóiratokban jelentek meg. Ebben az összefüggésben a jelenlegi értekezés egy többéves távlatú, szellemi produktum eredményének tekinthető.
Tetemre festés
A spanyol kulturális életben megközelítőleg az 1990-es évek elejétől kezdve beszélhetünk az úgynevezett új spanyol színház megjelenéséről; ekkorra értek meg Spanyolország színházi életében azok a változások, melyeket a Franco-diktatúra végével (1975) a cenzúra...
Robert Walser: Elsüllyedt ösvény
Hallottam egy égi nevetést, gyermeki nevetést, egy csodálatos kacajt, egészen finom, ezüstös tisztaságú kacajt. Isteni kuncogás volt. Tegnap, vasárnap este hét tájban értem haza, akkor hallottam, és itt erről szeretnék feltétlen számot adni.
Kulturális transzferek
A Kulturális transzferek című tanulmánykötet arra tesz kísérletet, hogy a román és magyar irodalmi és történelmi diskurzusok komparatív értelmezésével kiaknázza a transzferkutatásban rejlő lehetőségeket.
Wehner Tibor: Cizellőr
A Cizellőr című kötet az ezredforduló előtti évek történéseit dokumentáló és elemző eszmefuttatások folytatása: most újabb másfél évtized, a 2000 és 2016 közötti szakasz szobrászati – illetve a korábban a szobrászat-terminológiával jelölt, napjainkban pontosan már...